>

مطالب آموزشی

خانه ریاضی تهران

آخرین اخبار و اطلاعیه ها

کاربرد ریاضی درزندگی انسان ها

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

در بسیاری از مواقع پیش آمده که پس از تدریس یک درس دانش آموزان از ما پرسیده اند که این درس را برای چه خواندیم و قرار است از آن چه استفاده ای در زندگی داشته باشیم.

ریاضیات یکی از مهمترین دروس اصلی است و با داشتن درکی درست از آن میتوان هم در آینده تحصیلی دانش آموزان و هم در پیشرفت علمی کشور تاثیر چشمگیری گزاشت.

ما در این مقاله سعی داریم به برخی از کاربردهای ریاضی در زندگی روزمره انسان ها بپردازیم و ارتباطآن را با زندگی روزمره و سایر علوم بیان کنیم تا دیگراین سوال درذهن دانش آموز باقی نماند.

کاربرد ارقام

در زمانهای قدیم هرگاه گامی در پیشرفت تمدن برداشته میشد نیاز انسانها بر استفاده از اعداد نیز بیشتر میشد.اگر فردی میخواست خانه ای بسازد باید میدانست که چه مقدار سنگ برای آن نیاز دارد و یا اگر شخصی زمینی داشت میخواست آن را اندازه گیری کند،اگر شخصی به مسافرت میرفت میخواست فاصله خود تا مقصد را بداند و در تجارت و مبادله کالاها نیز باید ارزش کالاها مشخص میبود.به همین دلیل انسان از کاربرد ارقام استفاده کرد و تسلط خود بر دنیای پیرامونش را بیشتر کرد.

کاربرد توابع و روابط بین اعداد

کاربرد روابط بین اعداد و توابع معمولا در نوشتن الگوریتم ها و برنامه نویسی کامپیوتری نقش خود را نشان میدهد.

حال آنکه درعلم برنامه نویسی به شدت از توابع استفاده میشود تا هم کار برنامه نویس ساده ترشود و هم برنامه ای که نوشته میشود خواناتر و سبکتر و قابل درکتر باشد.

کاربرد تقارن ها و دوران ها

مباحث دوران ها و تقارن ها که به تبدیلات هندسی معروف هستند در ساختن لوازم زندگی استفاده میشوند، برای مثال: در کوزه گریو سفالگری از دوران محوریاستفاده میشود و یا در قالی بافی اغلب از تقارن استفاده میشود.

برخی از لوازم خانگی مثل چرخ گوشت،آبمیوه گیری،پنکه و ... با دورانی که انجام میدهند تبدیل انرژی میکنند.

کاربرد آمار و میانگین

هرگاه برای تشریح یک موقعیت از مقادیر عددی کمک گرفتید شما به سراغ آمار رفته اید. آمار ممکن است مفید یا گراه کننده باشد،اما ما عادت کرده ایم که اتفاقات زیادی نظیر احتمال پیروزی یک فرد در مسابقه،تورم،نرخ سهام و تعداد بیکاران و ...را با آمار پیش بینی کنیم.

در عصر ما آمار ابزاری قوی و قانع کننده است،مردم به اعداد منتشر شده حاصل از آمارگیری اعتماد زیادی نشان میدهند.آنچه اخیرا نمیتوان آن را کتمان کرد این است که وقتی موقعیت یا وضعیتی با اعداد توصیف میشود اعتبار گزارش برای مستمعین بالا میرود.

کاربرد حجم

توانایی محاسبه حجم اجسام در زندگی روزمره میتواند مفید باشد و درمواقعی که نیاز دارید که حجم یک جسم را اندازه گیری کنید میتوانید ازین تکنیک استفاده کنید.

جمع بندی و نتیجه گیری

مهمترین هدف ما از بیان مطالب بالا این بود که بتوانیم دانش آموزان را با برخی اهداف کتب ریاضی آشنا کنیم و به آنها کمک کنیم تا بتوانند راحتتر پاسخ سوالات خود را بیابند و آنها را به علم ریاضیات علاقه مند کنیم.

در کتب ریاضی جدید به نحوی مطالب درج شده که دانش آموز همه مطالب را بفهمد و نفهمیده مطلبی را نپذیرد.دانش آموز از طریق درک مفاهیم درس را می آموزد و به تدریج با فرآیند تفکر ریاضی آشنا میشود.

تماس با ما

خیابان فاطمی غربی، مابین خیابان کارگر شمالی و خیابان جمالزاده (بعد از خیابان سیندخت)، پلاک 250

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به موسسه فرهنگی آموزشی خانه ریاضی تهران می باشد, © 2020
Powered By Pardisan Co

جستجو