سه شنبه, 18 دی 1397 ساعت 15:49

استخوان های نپر

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

چهارصد سال پيش، وسايل امروزي كه بتوانند محاسبات را به سرعت و با دقت انجام دهند ، وجود نداشت . بازرگانان براي محاسبه‌، دچار زحمت بودند . تا اين كه رياضي‌داني به نام «جان نپر» توانست تا حدود زيادي مشكل آن‌ها را حل كند. جان ناپیر یا جان نِپِر ریاضی‏دان و نویسنده دینی اهل اسکاتلند بود که مفهوم لگاریتم را پایه‌ریزی کرد. وی در سال ۱۵۹۴ کار بر روی مبحث لگاریتم‌ها را آغاز کرد و در سال ۱۶۱۸ برای نخستین بار منابعی که وی در اشاره به عدد e نوشته ‌بود، منشر کرد. یکی از حفره‌های ماه به نام او نام گذاری شده‌است.

مشکلی که در ضرب اعداد بزرگ به طور گسترده پیش می آمد ، منجر به پیدایش طریقه های مکانیکی برای انجام این فرآیند گردید. اختراع نپر ، مشهور به میله های نپر یا استخوانهای نپر در زمان خود بسیار معروف بود ، و توسط کاشف آن در اثری به نام مطالعه ی چوبهای معجزه آسا ، درسال 1617 تشریح شد این اختراع همان روش شبکه ، یا مشبکه اعراب است .

این فرآیند به کمک نوارهای مستطیلی استخوانی ، فلزی ، چوبی یا مقوایی ، که از قبل آماده شده انجام می شود . تنها چند عمل جمع قطری ساده  برای به دست آوردن این نتایج لازم اند. به اين ترتيب، عمل ضرب بسيار راحت‌تر انجام مي‌شد .

با استفاده از استخوان‌هاي نپر، حاصل 8×64 به این صورت به دست مي‌آيد: 

512=8*64

بازدید: 1590 بار
محتوای بیشتر در این بخش: « يادي از قضیه تالس راز عدد 666 »

Back to top